Támogasson bennünket adója 1%-ával! »

Új nyelvművelői felfogás:

Buvári Márta ,,Nyelvművelés- elmélet – Értékelvű nyelvművelés” című kötete teljes terjedelmében fölkerült az Írásaink rovatba.

Okos

Amikor az Értelmező kéziszótár készült, még csak élőlény lehetett okos, illetve annak megnyilvánulása, pl. okos viselkedés, okos gondolat, okos beszéd stb. Újabban tele vagyunk okos eszközökkel.

Kezdődött az okos telefonnal. Nemcsak telefonálni és írásbeli üzenetet küldeni lehet vele, hanem fényképezni, mutatja az időjárást, a menetrendet, a térképet, lehet vele vonatjegyet váltani, rádiót hallgatni, játszani, levelezni stb. Mindezt azért, mert rá van kapcsolva a világhálóra. Tulajdonképpen nem okos, hanem sokfunkciójú készülék, akárcsak a számítógép. Az volt okos, aki kitalálta, és okos legyen az is, aki használni akarja, különben nem sokra megy vele.

Az okoskarkötők aktivitásmérők: számolják a megtett lépéseket, az elégetett kalóriát, figyelik az alvásaktivitást, okostelefonhoz csatlakozva statisztikát jelenítenek meg ezekről, van, amelyiken vérnyomásmérő is van.

Az okosóra tartalmazza az okoskarkötők funkcióit és sok mást, például útirányítást (GPS), némelyik szinte kicsinyített mobiltelefon.

Hirdetnek „intelligens, számos okos funkcióval felszerelt” robotporszívót. Van okos konnektor, okos világítás, sőt már okos lakás is. Ezekben minden időzíthető, távvezérelhető.

Beköszönthet az okosdobozok kora? – írják egy csomagolóanyagokról szóló cikkben. Itt azonban csak arról van szó, hogy csökkentsék az anyagfelhasználást, jobban kihasználják a raktereket, számítógéppel tervezzék, 3 dimenziós kép alapján hagyassák jóvá a dobozterveket, egyre több rendeltetéssel ruházzák föl a csomagolóanyagokat. (A reklám már eddig is rajta volt, nem tudom, mi lehetne még. Talán magától lezáródna, távvezérléssel a rendeltetési helyre repülne?)

Hanem ha az okosdoboz szóra kattintok a keresőben, kiderül, hogy van már ilyen, de az egyáltalán nem doboz. „Az Okos Doboz egy tankönyvfüggetlen digitális taneszköz… Az okosdoboz.hu oldalon több mint 10.000 grafikus feladat, 30 gondolkodási képességet fejlesztő játék és 160 egészségnevelési animáció található.”

Hasonló az okos tankönyv: „Ezek a tankönyvek nem pusztán a papírtankönyvek digitalizált változatai, hanem sok ezer kiegészítő digitális taneszközt tartalmaznak: videókat, képeket, hanganyagokat és interaktív feladatokat. A tanárok interaktív feladatokat készíthetnek diákjaiknak, és megoszthatják azokat velük, sőt, ha regisztrálnak, igényeik szerint alakíthatják át a tankönyveket.”

Közös jellemzőjük mindezen eszközöknek, hogy digitális alapon működnek, és többféle szolgáltatást nyújtanak. Miért nevezzük őket okosaknak? Természetesen tükörfordításra gyanakszunk. Nézzük angolul: az okostelefon smartphone. Németül és franciául ugyanígy hívják. – A smart jelentése: ügyes, furfangos, eszes, szellemes, gyors, fürge – és még sok más – angol szokás szerint.  Az ügyes szerintem jobban kifejezi a lényeget, de ha már így alakult, örüljünk, hogy magyarul okos, nem smart.

Buvári Márta

(Elhangzott a Magyar Katolikus Rádióban)

Hozzászólás ehhez a cikkhez: Okos

(A mezők kitöltése kötelező. A villámlevélcím cím nem fog látszani a hozzászólás elküldése után.)