Támogasson bennünket adója 1%-ával! »

Új nyelvművelői felfogás:

Buvári Márta ,,Nyelvművelés- elmélet – Értékelvű nyelvművelés” című kötete teljes terjedelmében fölkerült az Írásaink rovatba.

Mivel élünk?

Gyakran találkozunk ilyen mondatokkal, címekkel:

A fogyatékossággal élő fiatal felnőttek társadalmi integrálódásának esélyei… 30 éve az autizmussal élők szolgálatában. Segíti az akadályozottsággal élő fiatalok eljutását… A fogyatékossággal és megváltozott képességgel élő emberek aránya magas Békés megyében.

Honnan jön ez a buta szerkezet? – Természetesen az angolból: living with… Nem tudom, az angoloknál is a „pc” -beszédmód részeként alakították-e így ezeket a kifejezéseket, vagy csak nem tudták másképpen kifejezni. Nálunk minden bizonnyal közrejátszott ebben – a majmoláson kívül – a szépítés szándéka. No de miért szebb, tapintatosabb, mennyivel jelent mást a fogyatékossággal élő kifejezés, mint a fogyatékos, az autizmussal élő, mint az autista, az akadályozottsággal élő, mint az akadályozott? A megváltozott képességgel élő már a második fokozata a mellébeszélésnek. A megváltozott képesség kifejezés is hamis. Többnyire ugyanis nem megváltozott az illető képessége, hanem eleve korlátozott valamilyen szempontból. Néha ugyan előfordul, hogy tényleg megváltozik valakinek a munkaképessége, például a néhai Antal Imre zongoraművésznek megsérült a keze, ezért életének további részében tévés műsorvezetőként dolgozott. Őrá azonban senki sem mondta, hogy megváltozott képességű.

A –val/-vel rag az eszköz- és társhatározó ragja. Az él igével sok szólásunk, rögzült kifejezésünk van. Kezdjük mindjárt egy bibliai idézettel: „Nemcsak kenyérrel él az ember, hanem minden igével, amely Istentől származik.” Aki valamivel él, az azt a dolgot használja. Aki ésszel él, az használja az eszét. Ha így kezdjük mondandónkat: XY szavaival élve – akkor felhasználjuk valaki másnak a szavait gondolatunk alátámasztására. Aki kevés szóval él, az kevés szót használ. Amikor élünk az alkalommal, a lehetőséggel, akkor kihasználjuk a lehetőséget, az alkalmat. Ha valakit megkínálnak cigarettával vagy kávéval, de nem szokott ilyesmit fogyasztani, azt mondja: nem élek vele. Aki beosztással él, annak az életét a beosztás segíti. Azt, hogy valaki érvényesíti az elővételi jogát, vagyis megveszi az elsősorban neki fölkínált dolgot, úgy is lehet mondani, hogy él az elővásárlási jogával. Az élek a gyanúperrel kifejezés átvitt értelmű, onnan származik, hogy gyanú alapján pert lehet indítani, perrel lehet élni.

Ezekben a kifejezésekben azt látjuk, hogy amivel élünk, az nem bennünk van, nem tulajdonságunk, hanem eszközünk, önként választjuk, hasznunk van belőle.

Néha valamilyen elháríthatatlan bajra is mondjuk, hogy együtt kell élni vele. Tudomásul vesszük, túllépünk rajta. Alapvetően azonban a bajt inkább elszenvedjük.

Egy vak ember azt mondta: Én nem a fogyatékommal élek, hanem a feleségemmel.

buv

Hozzászólás ehhez a cikkhez: Mivel élünk?

(A mezők kitöltése kötelező. A villámlevélcím cím nem fog látszani a hozzászólás elküldése után.)