Támogasson bennünket adója 1%-ával! »

Új nyelvművelői felfogás:

Buvári Márta ,,Nyelvművelés- elmélet – Értékelvű nyelvművelés” című kötete teljes terjedelmében fölkerült az Írásaink rovatba.

Id. Bodolay Géza 100 éve született, 20 éve hunyt el _______________ – irodalomtörténész – nyelvész – a zárt ë küzdője és előmozdítója –

.

.

További ugrócímek id. Bodolay Gézához

.

Petőfi Sándor nyelvéről:

https://nyelvmuveles.hu/elveink/petofi-200-__-id-bodolay-geza-petofi-sandor-nyelverol

.

Nyelvünk szëbb hangzásáért:

https://kiejtes.hu/elmeleti-irasok-a-magyar-kiejtesrol/bodolay-geza-nyelvunk-szebb-hangzasaert

.

Pápai szépkiejtési bemutató, 2019:

https://nyelvmuveles.hu/erdekessegek/szepkiejtesi-verseny-a-papai-reformatus-kollegiumban-bodolay-geza-emlekere

.

.

IDŐSB BODOLAY GÉZA

* 1923. őszutó (novembër) 22., Pápa

2002. télelő (decembër) 27., Budapest

.

irodalomtörténész – nyelvész – a zárt ë küzdője és előmozdítója –

Id. Bodolay Géza kiemelkëdő szerepët töltött be a zárt ë ügyéért folytatott több évtizedës küzdelëmben, a Bárczi Alapítvány létrejöttében és mëgalapozásában (Versëk szëbben, 2001). A nehéz idők szenvedője, küzdője és tanúja lëgyën példaképünk a talpra állásban, újra kezdésben és talpon maradásban.

.

.

Id. dr. Bodolay Géza életének, munkásságának legfontosabb elemei

.

Születése: 1923. novembër 22-én Pápán.

Iskolák: elemi iskola Pápán; gimnmáziumi tanulmányok a Pápai Rëformátus Kollégiumban; 1941-től a budapesti Eötvös Collegium tagja és a Pázmány Pétër Tudományëgyetëm magyar-némët szakos hallgatója.

Háborús idők: 1944-ben a némëtëkkel szëmbeforduló diákmozgalom, a Görgey-zászlóalj tagja; 1945–1947-ig hadifogoly a Szovjëtunióban.

Iskola: 1948-ban fejezte be az ëgyetëmët Budapestën.

Munka, munkahelyek: kinevezëtt középiskolai tanár; az ëgyetëm bölcsészkarának Budapestën dékáni titkára; az Oktatási Minisztérium bölcsészkari előadója; 1949 őszétől a debrecëni Kossuth Lajos Tudományëgyetëm (ma: Debrecëni Ëgyetëm) Irodalomtudományi Tanszékének adjunktusa.

Üldöztetése, mellőzése: Három ëgyetëmi oktató társával beszélgetésëket folytat a kommunista diktatúrát elvető dëmokratikus magyar állam kialakításának lëhetőségéről. Ezért társaival ëgyütt államellenës szërvezkëdés vádjával öt év börtönre (1950–54) és tíz év hivatalvesztésre ítélik. Szabadulása után két évet segédmunkásként dolgozik.

Munka, munkahelyek: 1956–1973-ig gimnáziumi tanár az Arany János Gimnáziumban és a II. Rákóczi Ferenc Gimnáziumban; 1984-ig a Petőfi Irodalmi Múzëum tudományos főmunkatársa; 1988-ig a debrecëni Kossuth Lajos Tudományëgyetëm magyar irodalmi tanszékének docënse.

Külföldi magyar nyelvoktatás: 1965–1970-ig a varsó ëgyetëm lëktora; 1970–1972-ig a szentpétërvári (akkor még lëningrádi) ëgyetëm docënse; 1973–1978-ig a bërlini Humboldt Ëgyetëm magyar tanszékének vendégprofësszora.

Tudományos fokozatok: 1948-tól bölcsészdoktor; 1965-től az irodalomtudomány kandidátusa.

Kutatási területe: Az 1848 előtti nyelvművelő és irodalmi diáktársaságok története; a rëformkor irodalma; Pápa városának iskolatörténete és irodalmi kapcsolatai; a hazai és külföldi magyar nyelvoktatás kérdései; 15. köznyelvi magánhangzónk, a zárt ë mëgőrzése.

Rëndszërváltás körüli közéleti szerepvállalása: ëgyüttműködése Pozsgay Imre újító irányvonalával; részvétele a cserkészet újjáélesztésében; közreműködése a rövid életű Nemzeti Ellenállók Szövetségében.

Legfőbb irodalmi tárgyú művei: Irodalmi diáktársaságok 1785–1848 (Akadémiai Kiadó, 1963); Petőfi diáktársaságai (két kiadás: Móra Kiadó, 1973; Junior Szerkesztőség, Unió Lap- és Könyvkiadó Kereskedelmi Kft., 1998); A Pápai Kollégium története (társszërzőkkel, Tankönyvkiadó Vállalat, 1981); Petőfi Sándor, az üstökös csillag (Gondos BT., 1999); Vörösmarty Mihály: Vëgyës prózai dolgozatok. 1826–1841 (Vörösmarty Mihály Összes Művei 15. Sajtó alá rëndezők: Bodolay Géza és Horváth Károly. Akadémiai Kiadó, 2000). Továbbá számos irodalmi tárgyú tanulmány, írás Vörösmarty Mihályról, Petőfi Sándorról, Jókai Mórról és másokról, valamint Pápa városáról.

Nyelvünkről és a zárt ë hangról szóló legfontosabb írásai: A bëtű szërinti kiejtés ellenszëre (ÉAny., 1985/3.); A külföldi magyar nyelvoktatás néhány hangtani és alaktani kérdése (Nyelvtudományi Értekëzésëk, 104.: A magyar nyelv grammatikája. Akadémiai Kiadó, 1980); A mostoha tizënötödik (Vasárnapi Hírëk, 1985. április 28.); Felvetettem, de elég-e ez? (Vasi Szëmle, 1978/4.); Lehetne-e szebben? (Magyar Nemzet, 1974. szeptember 8., 14. o. és Látóhatár, 1975); Néhány irányelv ëgy némët nyelvű magyar nyelvkönyv lëíró nyelvtanához (Magyar Nyelv, 1979. 315–328. o.); Nyelvében él a nemzet! (Híradástëchnika, 2000/12.: 101–112. oldalak, valamint a mëgelőző és követkëző oldalak); Nyelvünk szebb hangzásáért (ÉAny., 1998/1.); Nyelvünk szëbb hangzásáért (Vasi Szëmle, 1998/3.); Përújrafëlvételt kérëk [fénymásolatban; ?]; Petőfi Sándor, az üstökös csillag. 1848. március 15. (Gondos Bt., Budapest, 1999); Versëk szëbben. A klasszikus magyar líra válogatott költeményei ezërötszáznëgyvenëgytől ezërkilencszáztizënnyolcig (Bárczi Géza Kiejtési Alapítvány, Budapest, 2001); Bodolay Géza – Bánffy György: Versëk szëbben (Négy CD-lemez. Szërkesztëtte: Bodolay Géza. Előadó: Bánffy György. Kiadta a Bárczi Alapítvány. Fëlvétel: Viton Kft. Hangmérnök: Traub Gyula. 2001); Zárt ë, nyílt e (Élet és Irodalom, 1974. szeptembër 7., 4. o.)

(A fënti közlemény eredeti forrása: idősb Bodolay Géza.)

.

.

Elekfi László: Bodolay Géza (1923–2002)

A nyelvésztársadalom kiemelkedő képviselőjének tollából megjelent szakmai összefoglaló és búcsúztató írás: Magyar Nyelvőr. 127. évf. 4. szám. 2003. október–december: 484–487. o.

A világhálón: http://nyelvor.c3.hu/period/1274/127411.pdf

.

.

Id. dr. Bodolay Gézának, a jelës tudósnak adományozott

díjunk (ugyanakkor, vele ëgyütt kitüntve: Bánffy György szí-

nész, dr. Paczolay Gyula közmondáskutató, Szilágyi Réka

újságíró)

.

BÁRCZI-HARANG-díjkiosztó

Budapest, 2002. decembër 16.

.

Tisztëletadás dr. Bodolay Géza kandidátusnak, ëgyetëmi docënsnek

.

Dr. Bodolay Géza évtizedëkig kutatta az 1848 előtti nyelvművelő és irodalmi diáktársaságok történetét; a rëformkor irodalmát; Pápa városának iskolatörténetét és irodalmi kapcsolatait; a hazai és külföldi magyar nyelvoktatás kérdéseit. Ëgyetëmi oktatóként (közben, mellőztetése idején, ëgy ideig gimnáziumi tanárként) is a magyar művelődésért dolgozott. Külföldön a magyar nyelv oktatójaként vált ismertté, a többi között a bërlini Humboldt Ëgyetëm vendégprofësszoraként.

Mi most 15. köznyelvi magánhangzónk, a zárt ë mëgőrzéséért folytatott szívós, több évtizedës küzdelmét köszönjük mëg. A tudóstalálkozókon, a szakmai értekëzletëkën és a magánbeszélgetésëkben éppen úgy szót emelt a teljesebb, szëbb köznyelvi kiejtés érdëkében, mint a nyelvtudományi folyóiratokban vagy a napilapok nyelvi rovataiban. A vérbeli tudós alapossága, érvelésének többoldalúsága, az embër és a nyelv fëltétlen tisztëlete jellemzi tudományos és népszërűsítő közleményeit.

Ő az, aki a nevezetës 1974-es Magyar Nemzet-beli vitát elindította Përújrafëlvételt kérëk című cikkével. Számos fontos írása közül most hadd emeljem ki a Felvetettem, de elég-e ez? (Vasi Szëmle, 1978/4.) című tanulmányát, amëly részletësen körüljárja a zárt ë kérdését, vagy az újabb termésből a Nyelvünk szebb hangzásáért (ÉAny., 1998/1.), ugyanez ë-zëtt változatban: Nyelvünk szëbb hangzásáért (Vasi Szëmle, 1998/3.) című cikkét. 1999-től az a mëgtisztëltetés ért bennünket, hogy több művét mi adhattuk ki. A Versëk szëbben című versgyűjtemény, amëlynek lemezfëlvételét Bánffy György színművész készítëtte, korszaknyitó mű a magyar irodalom és a magyar versmondók számára. Balassitól Adyig szinte mindën jelëntős lírai vers szerepël a kötetben. Dr. Bodolay Géza elévülhetetlen érdëmëket szërzëtt a szép magyar köznyelvi kiejtésért folyó küzdelëmben.

Ezënnel átnyújtjuk alapítványunk kitüntetését dr. Bodolay Géza kandidátusnak, ëgyetëmi profësszornak:

Köszönetët mondunk és Bárczi-harangot adományozunk több évtizedës nyelvészi munkásságáért, kitartó küzdelméért 15. magánhangzónk, a zárt ë hang mëgőrzéséért.

.

Kezelőtestület

Bárczi Géza Kiejtési Alapítvány

.

(Forrás: Bárczi Géza Kiejtési Alapítvány)

.

Szerkesztette: Mészáros András

Hozzászólás ehhez a cikkhez: Id. Bodolay Géza 100 éve született, 20 éve hunyt el _______________ – irodalomtörténész – nyelvész – a zárt ë küzdője és előmozdítója –

(A mezők kitöltése kötelező. A villámlevélcím cím nem fog látszani a hozzászólás elküldése után.)